Okna trzyszybowe czy dwuszybowe – jakie są wady i zalety obu rozwiązań?

Okna trzyszybowe czy dwuszybowe – jakie są wady i zalety obu rozwiązań?

Okna 2 czy 3 szybowe? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które stanęły przed zakupem nowych okien do swojego domu. Okna dwuszybowe i trzyszybowe różnią się nie tylko ceną, ale także wieloma innymi aspektami. Jednak jeżeli nie zależy nam jedynie na niskiej cenie wybór nie będzie trudny.

Zalety okien trzyszybowych

Okna 3 szybowe mają wiele zalet, nie tylko działają energooszczędnie, ale także znacznie poprawiają komfort życia w domu oraz mieszkaniu.

Energooszczędność okien 3 szybowych

Okna trzyszybowe o wiele lepiej utrzymują ciepło w domu, a w gorących miesiącach sprawiają, że mniej promieni słonecznych przedostaje się do pomieszczenia. W ten sposób pozwalają na oszczędność kosztów związanych z ogrzewaniem oraz ograniczają wydatki na ochładzanie pomieszczeń w sezonie letnim.

Rzadsze parowanie okien trzyszybowych

Zjawisko parowania okien praktycznie nie występuje w nowych domach, jednak mieszkańcy bloków często skarżą się na fakt parowania okien. Jeżeli zmagamy się z tym problemem warto wybrać okna 3 szybowe.

Dźwiękochłonne okna trzyszybowe to MIT

Często można spotkać się z określeniem, że okna trzyszybowe są dźwiękoszczelne. Nie jest to prawdą, ponieważ okna dwuszybowe i trzyszybowe wygłuszają w ten sam sposób. Jeżeli zależy nam na wyciszeniu warto zmienić grubość szkła, a nie jego ilość.

Wady okien trzyszybowych

Istotną różnicę pomiędzy oknami dwuszybowymi oraz trzyszybowymi zauważa się w przypadku energooszczędności, parowania oraz przepuszczania światła. W tym przypadku okna trzyszybowe wypadają gorzej, ponieważ przepuszczają mniejszą ilość światła od okien dwuszybowych. Jeżeli zależy nam na rozjaśnieniu przestrzeni i ogrzania jej za pomocą promieni słonecznych powinniśmy wziąć to pod uwagę.

Okna dwuszybowe i trzyszybowe – cena

Kolejną istotną różnicą pomiędzy oknami 2 szybowymi i 3 szybowymi jest ich cena. Okna trzyszybowe są o ok. 25% droższe od okien dwuszybowych. Warto jednak pamiętać, że wybierając okna z trzema szybami możemy liczyć na oszczędności związane z energią.

Okna czteroszybowe – czy warto je wybrać?

W ciągu ostatnich lat na rynek zostały wprowadzone także okna 4 szybowe, które charakteryzują się nie tylko lepszą izolacją cieplną, ale także wykazują właściwości izolacji akustycznej. Dodatkowo dzięki innowacyjnym rozwiązaniom w środek ona czteroszybowe można wstawić żaluzję, która będzie odporna na działanie czynników zewnętrznych. Na rynku znajdują się także okna 5, 6 i 7 szybowe, jednak są one ciężko dostępne. Jeżeli zależy nam na takim rozwiązaniu musimy poświęcić czas na poszukiwanie odpowiedniego producenta.

Okna 2 czy 3 szybowe – które wybrać?

Decydując się na okna warto mieć na uwadze, że nie muszą być one w każdym pomieszczeniu identyczne. Jeżeli zależy nam na większej izolacji wybierzmy okna 3 szybowe, a w pomieszczeniach, które potrzebują dodatkowego ogrzania wybierzmy okna 2 szybowe. Przepisy prawa budowlanego mówią, że w pomieszczeniach użytkowych nieogrzewanych lub ogrzewanych do temperatury niższej niż 16°C, dozwolone i uzasadnione jest stosowanie okien dwuszybowych. Dodatkowo od 2021 roku wprowadzono przepisy, według których okna montowane w domach powinny być energooszczędne – współczynnik przenikania ciepła nie może przekraczać 1,1 W/(m2·K) w przypadku okien dachowych i 0,9 W/(m2·K) w przypadku okien fasadowych 0,9 W/(m2·K), dlatego wybrane powinny być okna trzyszybowe lub czteroszybowe.

Zobacz także: Czy warto zainwestować w okna antywłamaniowe?

Tagi: Blog

Więcej aktualności

Menu