Wymiana okien PCV – kiedy wymienić okna na nowe?

Wymiana okien PCV – kiedy wymienić okna na nowe?

Dobrej jakości okna PCV są bardzo wytrzymałe i powinny służyć nam przez długi czas. Nie oznacza to jednak, że nigdzie nie zajdzie konieczność ich wymiany. Na ich stan wpływa wiele czynników zewnętrznych, dlatego okna PCV z czasem będą wymagały wymiany.

Co ile wymiana okien plastikowych?

Nie ma zasady mówiącej o tym, po jakim czasie należy wymienić okna plastikowe. Zazwyczaj jest to po upływie od 10 do 15 lat, jednak konieczność wymiany może zaistnieć zarówno wcześniej, jak i później. Jeżeli zauważymy, że nasze okna straciły swoje właściwości będziemy musieli pomyśleć o ich wymianie.

Co ile wymiana okien plastikowych?

Folia termoizolacyjna na okna sprawdza się także podczas zimy, ponieważ chroni nasze pomieszczenia przed nadmierną utratą ciepła. Dzięki temu oszczędzamy na rachunkach za ogrzewanie. Jeżeli podczas zimy narzekamy na zbyt niskie temperatury warto rozważyć zakup folii termoizolacyjnej na okna.

Wymiana okna PCV – kiedy czas na zmianę?

Istnieje kilka najczęściej występujących oznak wskazujących na to, że nasze okna PCV wymagają wymiany. Jakie?

Zbyt duży hałas

Starsze okna są mniej odporne na dźwięki z otoczenia, dlatego jeżeli mieszkamy przy ruchliwej ulicy z czasem hałas może okazać się uciążliwy. Mniejsza izolacja akustyczna to znak, że czas na wymianę okien PCV.

Mniejsza izolacja termiczna

Dobrze dobrane okna PCV sprawią, że zmniejszymy rachunki za ogrzewanie oraz ewentualne chłodzenie naszego mieszkania lub domu. Jeżeli zauważysz, że do pomieszczeń przedostaje się więcej promieni słonecznych lub szybciej się wychładzają konieczna może okazać się wymiana okna plastikowego, ponieważ jego poszczególne elementy mogły ulec rozszczelnieniu, które wpływa na zmniejszoną izolację termiczną.

Uszkodzenia okien

Uszkodzenia okien to częsty powód ich wymiany, na który nie mamy wpływu. Okna narażone są na fizyczne uszkodzenia, np. przez zabawki, gałęzie lub podczas włamań. Wtedy wymiana ona PCV okaże się koniecznością, ponieważ straci ono wszystkie swoje podstawowe właściwości. Jeżeli mamy wątpliwości czy nasze okno PCV wymaga wymiany powinniśmy skontaktować się z fachowcem, który oceni jego stan.

Remont i względy estetyczne

Czasem wymiana okna PCV wynika z przeprowadzonego remontu i zmiany stylu całego wnętrza. Dla wielu osób spójność oraz względy estetyczne są niezwykle ważne, dlatego dopasowanie wyglądu okna to ważna kwestia, która może wiązać się z jego wymianą.

Kiedy wymienić okna plastikowe na nowe?

Jeżeli wymiana okien PCV będzie wiązała się generalnym remontem domu powinniśmy pomyśleć o montażu okien przez ociepleniem budynku. Wymiana okna po ociepleniu może grozić uszkodzeniem warstw izolacyjnych.


Jeżeli zauważymy poważną wadę lub uszkodzenie nie powinniśmy odkładać decyzji o wymianie okna PCV w czasie, ponieważ może to skutkować jeszcze większymi kosztami.


Jeżeli decyzja o wymianie okna plastikowego nie jest spowodowana poważnymi uszkodzeniami warto zaczekać do wiosny lub lata. W tym czasie najczęściej dokonuje się wymiany okien z powodu sprzyjających warunków. Fachowcy podkreślają, że prac związanych z wymianą okien plastikowych nie można przeprowadzać na mrozie, a nawet w temperaturze poniżej 5 stopni.

Jak wymienić okno PCV?

Wymianę okna PCV najlepiej zlecić specjalistom, którzy posiadają wiedzę, doświadczenie oraz odpowiednie narzędzia. Pobranie wymiarów najlepiej zlecić ekipie montażowej, która zrobi to poprawnie. Sam montaż nowego okna PCV przebiega według schematu:

  • pasowanie okna,
  • oczyszczenie otworu okiennego,
  • wstawianie ościeżnicy,
  • wstawianie skrzydeł
  • i regulacja okna.


Oczyszczanie otworu zakłada demontaż wszystkich parapetów, zewnętrznych i wewnętrznych. Potem trzeba wyrównać i wysuszyć ościeże i dopiero można przeprowadzić właściwe prace montażowe.

Zobacz także: Okna drewniane czy plastikowe? Które wybrać?

Tagi: Blog

Więcej aktualności

Menu