Okna 5 komorowe, okna 6 komorowe. Czym są komory w oknach?

Okna 5 komorowe, okna 6 komorowe. Czym są komory w oknach?

Wybierając okna do naszego domu wiele dowiadujemy się o ich parametrach – termoizolacji, akustyce i bezpieczeństwie. Zwracamy także uwagę na ich wygląd oraz surowiec, z którego są wykonane. Jednak wiele osób nie wie jak ważnym aspektem są komory w oknach, a dokładniej ich ilość. Jakie okna warto kupić? Czy zdecydować się na okna 5-komorowe czy okna 6-komorowe?

Okno 5 komorowe, a może 6 komorowe – które wybrać?

Jeśli spojrzymy na przekrój profilu okiennego dostrzeżemy komory, czyli segmenty wypełnione powietrzem, które mają ogromny wpływ na termikę, stabilność i odporność na odkształcenia całego okna. Im więcej komór w profilach okiennych, tym lepiej. Obecnie na rynku znajdziemy okna dwu-, trzy-, cztero-, pięcio- i sześcio- komorowe. Okna 5 komorowe oraz okna 6 komorowe to absolutny standard, poniżej którego nie warto schodzić jeżeli zależy nam na wytrzymałych oknach, przez które nie ucieka ciepło. Wysokiej jakości okna to oszczędność w przyszłości, ponieważ przez niskiej jakości drzwi oraz okna ucieka nawet 30% ciepła. Jeżeli zależy nam na dobrej termoizolacji warto wybrać okna 5 i 6 komorowe.

Okna 6 komorowe 3 szybowe – czy to dobry wybór?

Okna 6-komorowe polecane są dla osób, którym zależy na dobrych właściwościach termoizolacyjnych, a także bezpieczeństwie i wytrzymałości. Okna 6 komorowe 3-szybowe są droższe od okien z mniejszą ilością szyb, jednak posiadają o wiele lepsze parametry. Jakie właściwości posiadają okna 6 komorowe 3 szybowe?

  • Szczelne,
  • ciepłe – niski współczynnik przenikania ciepła,
  • idealne do domów pasywnych,
  • nie wpuszczają wiele energii słonecznej,
  • nie zawsze sprawdzą się w starej zabudowie.


Jeżeli zależy nam na tańszym rozwiązaniu możemy rozważyć zakup okna 5 komorowego 3 szybowego, jednak musimy liczyć się z tym, że będzie posiadało one mniejsze właściwości, szczególnie w kwestii termoizolacji od okna 6 komorowego.

Okna 5, a 6 komorowe – czy liczba komór ma znaczenie?

Większość okien wyróżniających się dobrą szczelnością ma 5 komór. Ta liczba wydaje się dobrym wyborem, biorąc pod uwagę także stosunek ceny do jakości. Warto jednak pamiętać, że im większa liczby komór, tym szerszy profil okienny i możliwość zastosowania większej ilości szyb, które także pozytywnie wpłyną na zatrzymywanie ciepła w pomieszczeniu.

Okna 5 komorowe czy 7 komorowe?

Zastanawiając się pomiędzy wyborem okien 5 komorowych i 7 komorowych warto wziąć pod uwagę, że liczba komór wpływa na odległości między szybami. Im są one większe, tym lepiej – zmniejsza się bowiem współczynnik Uw, a tym samym okno ma lepsze parametry. Pamiętajmy o tym, że więcej komór to szerszy profil okna, a co za tym idzie – wytrzymalsza konstrukcja. Okna 5-komorowe uważane są za wystarczające, jednak jeżeli mamy możliwość warto zainwestować w okna z większą liczbą komór, ponieważ pozytywnie wpłynie to na termoizolację i zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.


Zobacz także: Okna drewniane czy plastikowe? Które wybrać?

Tagi: Blog

Więcej aktualności

Menu