Antywłamaniowe zabezpieczenia twoich okien

Antywłamaniowe zabezpieczenia twoich okien

W taki sposób ochronisz swój dom/mieszkanie przed włamaniem

Decyzja o dodatkowym zabezpieczeniu swojego domu/mieszkania w oparciu o produkty antywłamaniowe wysokiej jakości jest trafna i opłacalna, ponieważ rok do roku wzrasta liczba włamań do prywatnych posesji. Bez odpowiednich mechanizmów antywłamaniowych, sprawcy włamania potrzebują tylko kilku sekund, by sforsować drzwi lub okno przy użyciu najprostszego narzędzia, takiego jak np. śrubokręt. Przy niewielkim wysiłku możesz stosownie zwiększyć bezpieczeństwo swojego domu/mieszkania. Opcji jest naprawdę wiele: dodatkowe okucia antywłamaniowe, klamki z kluczykiem, szyby antywłamaniowe. Poniżej dowiesz się więcej na temat technik zabezpieczeń.

Spis treści
1. Włamanie powoduje więcej niż tylko finansowe szkody.
2. Jak myśli i postępuje włamywacz?
3. Jak jest zbudowane bezpieczne okno?
4. Tak działa szyba antywłamaniowa.
5. Cechy dodatkowych okuć antywłamaniowych.
6. Jak bezpieczne są moje okna?
7. Jak dodatkowo zabezpieczyć już zamontowane okna?
8. Dodatkowe rady w kwestii zabezpieczeń.
Włamanie powoduje nie tylko finansowe szkody

Według statystyk policyjnych rocznie dokonuje się około 100 tys. włamań. Niestety zamknięte okno nie jest wielkim wyzwaniem dla włamywacza. Wśród osób, które stały się ofiarami włamania, często występują psychiczne następstwa tego zdarzenia, tj. strach, poczucie niepokoju we własnym domu, zaburzenia snu. Wtargnięcie włamywacza w prywatną strefę domownika i poczucie, że „ktoś obcy tutaj był” może doprowadzić nawet do paranoi! Niestety tylko 18% sprawców włamań zostaje złapanych. Właśnie dlatego powinieneś poznać typowe sposoby postępowania i schemat myślenia włamywacza . Tylko w taki sposób możesz się na taką ewentualność przygotować!

Jak myśli i postępuje włamywacz?

Żebyśmy mogli bronić się efektywnie przed włamaniem musimy rozróżnić dwa typy włamywacza: pierwszy to włamywacz okazjonalny, drugi typ to doświadczony włamywacz. Za około 80 % włamań odpowiedzialni są włamywacze okazjonalni, którzy wybierają sobie ofiary spontanicznie. Atakują najczęściej tam, gdzie sądzą, że spotkają się z najmniejszym oporem.  Włamywacze próbują sforsować okno/drzwi średnio w ciągu dwóch do pięciu minut, po tym czasie rezygnują, ponieważ niebezpieczeństwo, że zostaną odkryci zwiększa się z każdą następną sekundą. Istnieje wiele metod włamania, którymi posługują się sprawcy.

Metoda 1. Dźwignia/Podważanie

Dźwignia jest ulubioną i najpopularniejszą metodą wtargnięcia do domu/mieszkania, około 56%  drzwi i nawet 67% okien/drzwi balkonowych zostaje w taki właśnie sposób sforsowanych. Nie jest to wcale dziwne, ponieważ do tej czynności potrzeba jedynie zwykłego śrubokręta i ewentualnie dodatkowo jednego klina drewnianego. Bez konieczności wcześniejszego ćwiczenia, okna lub drzwi  zostaną podważone w ciągu kilku sekund i otwarte jedynie przy pomocy tych dwóch małych narzędzi, całkowicie bezdźwięcznie.  

Metoda 2. Przebicie się w okolicach uszczelki podszybowej w pobliżu klamki

Wśród sprawców włamania drugą ulubioną metodą i tak samo prostą, jest przebicie się  w okolicach uszczelki podszybowej w pobliżu klamki. Także do tej metody potrzebny jest w zasadzie tylko śrubokręt, przy wykorzystaniu którego zostanie podważona i otwarta klamka okna lub drzwi tarasowych/balkonowych. Ta technika jest bardzo cicha i nie pozostawia za sobą dużych szkód. 

Metoda 3.Przebicie szyby w pobliżu klamki

Włamywacz atakuje bezpośrednio szybę bardzo rzadko, ponieważ rozbijana szyba powoduje hałas, który może zaalarmować sąsiadów. Dodatkowo powstaje ryzyko skaleczenia. Przebicie szyby punktowo w okolicach klamki zdarza się w około 10% włamań. Włamywacz przebija szybę na wysokości klamki, po czym podważa klamkę śrubokrętem i  w taki sposób otwiera sobie drogę do twojego domu..

Metoda 4. Całkowite rozbicie szyby

Tylko 1% włamywaczy próbuje rozbić całkowicie szybę, żeby utorować sobie drogę do wnętrza domu/mieszkania. Jest to mało popularna metoda ze względu na hałas jaki powoduje i ryzyko skaleczenia się. Jednakże zdarzają się włamywacze na tyle brawurowi, żeby wykorzystać ten sposób, dlatego podczas projektowania swojego bezpieczeństwa warto także zabezpieczyć się na taką ewentualność.

Jak jest zbudowane bezpieczne okno?

Zasadniczo są trzy elementy ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa Twojego okna:

  • Okucia antywłamaniowe
  • Szyba antywłamaniowe
  • Klamka z kluczykiem

Dopiero kombinacja tych trzech czynników tworzy bezpieczne okno, które jest w stanie skutecznie przeciwstawić się włamywaczowi.

Okucia antywłamaniowe

Okucia antywłamaniowe, takie jak rygle w formie grzybków są jednym z lepszych rozwiązań dających wysoki poziom zabezpieczenia przed włamaniem. Tego typu okucia najlepiej zamówić u producenta okien podczas zakupu stolarki do swojego domu/mieszkania.

Szyba

Szyba antywłamaniowa zapobiega przed rozbiciem jej przez włamywacza. Jest to istotny element zabezpieczenia Twojego okna.

Klamka z kluczykiem

Klamka z kluczykiem służy z jednej strony jako zabezpieczenie przeciwko dzieciom, a z drugiej strony znacząco przeciwdziała potencjalnemu włamywaczowi, poprzez zapobieganie przed podważeniem przez włamywacza klamki

Jak działa szyba antywłamaniowa?

Dla dobrze zabezpieczonego okna, szyba antywłamaniowa jest niezbędna, ponieważ zwykła szyba nie jest dla włamywacza żadną przeszkodą. Bardzo popularnym typem szyby antywłamaniowej jest szyba z oznaczeniem VSG, stworzona jest ona zawsze z dwóch lub większej ilości połączonych ze sobą tafli szklanych, między którymi przyklejona jest elastyczna i wytrzymała folia PVB. Jeśli szyba zostanie przez włamywacza rozbita, uszkodzone części szyby będą dalej przylegać do folii powodując dodatkowe problemy dla włamywacza. Jakiej sile jest w stanie się taka szyba przeciwstawić? Przeprowadzono eksperyment wytrzymałościowy, w którym została zrzucona z wysokości 9 metrów metalowa kula, okazało się, że szyba pękła, ale nie została przebita. 

Cechy dodatkowych okuć antywłamaniowych

Odpowiednie okucia mogą być decydujące w powstrzymaniu włamywacza. Okucia wysokiej jakości są bardzo stabilne i są w stanie powstrzymać przed siłową próbą wtargnięcia do Twojego domu/mieszkania. Okucia antywłamaniowe łączą skrzydło i ramę na ogół w większej ilości miejsc, niż zwyczajne podstawowe systemy zamykania. Typowym przykładem są okucia z grzybkami. Jak sama nazwa wskazuję, występujące bolce ryglujące wokół okna są w kształcie grzybka i ryglują się w dokładnie dla nich przewidzianych zaczepach. W wyniku czego, okna nie da się  od zewnątrz podważyć.

Jak dodatkowo zabezpieczyć już zamontowane okna?

Podczas zakupu nowych okien możesz od początku zdecydować się na odpowiednie okucia antywłamaniowe. Jednakże zdarza się, że podczas zakupu głównym kryterium, którym się kierujemy jest cena i nie zwracamy wcale uwagi na poziom bezpieczeństwa naszego okna. W efekcie doprowadza to do sytuacji, w której otrzymujemy produkt w wersji basis. Często dopiero po czasie orientujemy się, najczęściej na skutek włamania, że nasze okna w całym domu nie są bezpieczne i są słabym punktem obiektu. Nasz partner firma ABUS wyspecjalizowała się w produkcji dodatkowych zabezpieczeń antywłamaniowych, które my możemy w łatwy sposób zamontować na już osadzonych oknach. Nasza firma oferuje zaprojektowanie bezpieczeństwa twojego domu/mieszkania w oparciu o twoje wymagania i budżet. Projektujemy, doradzamy i przechodzimy do realizacji.

Dodatkowe wskazówki dla Twojego bezpieczeństwa
  • Każde uchylone okno jest dla włamywacza oknem otwartym. Pamiętaj, żeby przed opuszczeniem domu zawsze pozamykać wszystkie okna.
  • Nie tylko okna tarasowe są głównym celem włamywacza, także okna balkonowe są w niebezpieczeństwie. Zadbaj o to, żeby włamywacz nie miał możliwości wspiąć się po czymś  na balkon (np. za pomocą kosza na śmieci).
  • Zadbaj o to, żeby potencjalny włamywacz nie mógł pracować niezauważony. Wyposaż na przykład okno tarasowe w dodatkowe oświetlenie z funkcją czujnika ruchu.
Tagi: Blog

Więcej aktualności

Menu