Uszczelki do okien – jakie wybrać? Jak dobrać uszczelki do okien plastikowych i drewnianych?

Uszczelki do okien – jakie wybrać? Jak dobrać uszczelki do okien plastikowych i drewnianych?

Uszczelki do okien są niepozornym, ale niezwykle istotnym elementem naszych domów. Dzięki nim nasze okna są nie tylko bardziej wydajne energetycznie, ale również skutecznie chronią przed zimnem, wiatrem i hałasem z zewnątrz. Chociaż uszczelki do okien najczęściej nie ulegają zniszczeniu po jakimś czasie mogą ulec zużyciu, co prowadzi do braku szczelności okien.

Czym są uszczelki do okien?

Uszczelki do okien wykonane są z tworzyw sztucznych. Montowane są w miejscu łączenia elementów konstrukcyjnych okna. Najważniejszym zadaniem uszczelek do okien jest ograniczanie przepuszczania powietrza, dzięki czemu w pomieszczeniu zachowywana jest odpowiednia temperatura.

Uszczelki Gumowe

Najpopularniejszy typ uszczelek, elastyczny i odporny na różne warunki atmosferyczne. Dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach.

Uszczelki Silikonowe

Te uszczelki są znane z doskonałej elastyczności i trwałości. Są odporne na działanie promieni UV oraz temperatury.

Uszczelki Piankowe

Lekkie i tanie, doskonale nadają się do uszczelniania nierówności. Mogą być mniej trwałe od innych typów.

Jakie funkcje pełnią uszczelki do okien?

Najważniejszym zadaniem uszczelek do okien jest ograniczenie przepuszczalności powietrza. Jednak pełnią one także inne funkcje:

 • Ochrona przed wilgocią: Montaż uszczelek do okien daje nam gwarancję ochrony przed wilgocią.
 • Izolacja akustyczna: Dzięki dobraniu odpowiednich uszczelek do okien do wnętrza przedostanie się o wiele mniej hałasów z zewnątrz.
 • Prawidłowa praca okien: Uszczelki do okien zapewniają również ochronę przed drganiami, a także pozytywnie wpływają  na głośność zamykania oraz otwierania okien.

Jak dobrać uszczelki do okien?

Aby stwierdzić, jaką uszczelkę do okien mamy zakupić powinniśmy przede wszystkim dowiedzieć się, do jakiego rodzaju okien je dobieramy. Na rynku dostępne są różne rodzaje uszczelek:

 • Uszczelka do okien pcv – wybierając uszczelki do okien pcv warto decydować się na produkty plastyczne, dzięki czemu po każdym odkształceniu powrócą do swojego poprzedniego kształtu.
 • Uszczelka do okien plastikowych – w tym przypadku bardzo dobrze sprawdzają się rozwiązania zwane EPDM. Doskonale niwelują wszelkie nieszczelności, które mogą pojawić się w plastikowych oknach.
 • Uszczelka do okien drewnianych – w przypadku wyboru uszczelek do okien drewnianych konieczna jest maksymalizacja ochrony, gdyż okna drewniane są z reguły bardzo nieszczelne.
 • Uszczelka do okien dachowych – musi się charakteryzować wzmocnioną odpornością na wpływ promieni UV, a także przenikanie wilgoci.

Jakie uszczelki do okien pcv?

Uszczelki do okien pcv najczęściej są wykonane z EPDM. Możemy spotkać także uszczelki gumowe, TPD, PCV, silikonowe i poliuretanowe. Wyróżniają się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. Uszczelki do okien plastikowych różnią się od tych montowanych w oknach drewnianych, dlatego podczas zakupu musimy zwrócić na to uwagę. Jakie uszczelki do okien plastikowych wybrać? Możemy zdecydować się na dedykowane uszczelki do okien pcv, wtedy dobieramy je do konkretnego modelu okien. Może być to droższe rozwiązanie, jednak mamy pewność, że uszczelki będą idealnie dopasowane. Drugim rozwiązaniem jest zakup uniwersalnych uszczelek do okien pcv, które możemy zamontować na wszystkich kształtownikach. Dzięki temu rozwiązaniu nie tracimy czasu na wybór uszczelki pasującej do naszego modelu okien, jednak nie mamy pewności, że będzie ona dobrze dopasowana.

Jakie uszczelki do okien drewnianych?

Ponieważ wręby na uszczelki w oknach drewnianych mają podobny kształt, uszczelki do okien drewnianych nie są tak zróżnicowane jak do profili z PCV. Mogą różnic się wysokością lub szerokością, jednak w większości przypadków są do siebie bardzo podobne. Uszczelki do okien drewnianych dostępne są w różnych kolorach, dlatego bez problemu dopasujemy je do naszych okien. Dodatkowo są wykonane z materiałów odpornych na malowanie.

Uszczelki do okien drewnianych starego typu

Najlepszym wyborem uszczelek do okien drewnianych starego typu mogą okazać się uszczelki EPDM, które charakteryzują się dużą wytrzymałością i elastycznością.

Jak samemu założyć uszczelki do okien?

Jeżeli chcemy zdecydować się na samodzielny montaż warto wybrać uniwersalne uszczelki do okien pcv i drewnianych. Najlepiej zrobić to w dniu, w którym nie pada deszcz, a także mocno nie świeci słońce. Jak założyć nowe uszczelki do okien?

 • Usuń starą uszczelkę do okien oraz pozostałości po niej.
 • Oczyść miejsce po starej uszczelce. W tym celu możesz wykorzystać wodę z detergentem lub spirytus.
 • Przymierz i w razie konieczności przytnij nową uszczelkę. Miejsce jej aplikacji znajduje się pomiędzy ościeżnicą a ramą okienną.
 • Zdejmij folię zabezpieczającą z warstwy klejącej i zamontuj uszczelkę samoprzylepną na całej długości szczeliny, stopniowo ją dociskając.

Zobacz także: Jak sprawdzić szczelność okien w naszym domu?

Tagi: Blog

Więcej aktualności

Menu