Jak sprawdzić szczelność okien w naszym domu?

Jak sprawdzić szczelność okien w naszym domu?

Nieszczelne okna to dość powszechny i uciążliwy problem, który odpowiada za znaczną utratę ciepła z wnętrza budynku oraz zwiększenie rachunków za ogrzewanie. Problem ze szczelnością okien zdarza się najczęściej w oknach starych, a także źle zamontowanych. Jeżeli zależy nam na zapewnieniu komfortu oraz ciepła musimy zidentyfikować przyczynę nieszczelności okien.

Sprawdzanie szczelności okien

Przyczyn braku szczelności okien może być wiele. W przypadku okien starych najczęściej powodem jest zużycie materiału. W oknach nowych jest to zły montaż lub nieprawidłowa regulacja. W Jaki sposób wykonać test szczelności okien? Sprawdzenie szczelności okien możemy wykonać w bardzo prosty sposób za pomocą dłoni lub kartki. Jeżeli przyłożymy do okna rękę i poczujemy na niej podmuch zimnego powietrza, oznacza to, że jest ono nieszczelne. Badanie szczelności okien za pomocą kartki polega na włożeniu kartki i zamknięciu okna, jeżeli bez problemu będziemy mogli wyciągnąć kartkę okno nie jest szczelne. Dzięki testowi szczelności z użyciem kartki możemy sprawdzić, w którym miejscu okno jest nieszczelne, ponieważ możemy przykładać ją w wielu miejscach. Za pomocą tych dwóch sposobów możemy sprawdzić nieszczelność okien plastikowych i drewnianych.

Badanie szczelności okien – skąd biorą się nieprawidłowości?

Nieszczelne okna to najczęściej wynik starości i zużycia materiałów lub błędnego montażu. Nieprawidłowości podczas sprawdzania szczelności okien mogą wynikać z:

  • Niewłaściwie przylegających do ramy okna uszczelek;
  • Obniżenia się skrzydła, do którego dochodzi pod wpływem jego ciężaru;
  • Kurczenie się i pękanie uszczelek;
  • Długie lub niewłaściwe użytkowanie;
  • Zły montaż lub wady konstrukcyjne.

Dowiedz się więcej: 4 przyczyny nieszczelnych okien

Brak szczelności okien – i co dalej?

Nie zawsze w przypadku braku szczelności okien plastikowych i drewnianych konieczna będzie wymiana. Jeżeli masz problem ze szczelnością okien skontaktuj się ze specjalistą, który znajdzie przyczynę i zaproponuje odpowiednie rozwiązanie. Aby rozwiązań problem z brakiem szczelności okien możemy wykonać izolację lub regulację, zależnie od przyczyny. Regulację okien najlepiej wykonywać regularnie – 2 razy w ciągu roku (na sezon letni i zimowy). Latem pod wpływem ciepła materiały rozszerzają się, a zimą kurczą, stąd bardzo często bierze się nieszczelność okien. Dodatkowo w ciepłych miesiącach wielokrotnie zamykamy, otwieramy i uchylamy okna, co także może powodować ich rozregulowanie. Najczęściej na zmianę temperatur wrażliwe są okna plastikowe, dlatego to w ich przypadku problem ze szczelnością będzie pojawiał się częściej.

Urządzenie do sprawdzania szczelności okien

Przed przystąpieniem do uszczelniania okien warto wykonać badanie za pomocą specjalnego urządzenia do sprawdzania szczelności okien. Badanie termowizyjne to najbardziej profesjonalna metoda dostępna na rynku, która pozwala na dokładne sprawdzenie szczelności okien. Najczęściej zamawiane jest przez osoby, które zakupiły nowy dom.

Zobacz także: Okna drewniane czy plastikowe? Które wybrać?

Tagi: Blog

Więcej aktualności

Menu