Okna są jednym z najsłabszych punktów utrzymania odpowiedniej temperatury wewnątrz pomieszczenia, szczególnie zimą. Pomimo, że są odpowiednio dobrane i zamontowane może pojawić się problem z ich szczelnością, szczególnie jeżeli są już stare. Zdarza się, że problem ten możemy rozwiązać sami za pomocą regulacji szczelności okien.
Kiedy wykonywać regulację szczelności okna?
Okno stale narażone jest na działanie warunków atmosferycznych, szczególnie podczas skrajnych temperatur latem oraz zimą. Jeżeli zauważymy, że w naszym oknie pojawił się problem ze szczelnością powinniśmy pomyśleć o jego regulacji. Regulacja szczelności okien powinna być wykonywana regularnie, najlepiej co sezon (latem i zimą). Latem pod wpływem ciepła materiały rozszerzają się, a zimą kurczą. Regulacja szczelności okien na zimę pozwala na ustawienie docisku skrzydła w taki sposób, by zwiększyć szczelność okna. Natomiast regulacja docisku okien plastikowych i drewnianych przed latem, spowoduje, że skrzydło okienne zmniejszy docisk do ościeżnicy, tak aby poprawić wentylację domu.
Jak wykonać regulację szczelności okien PCV?
Regulacja szczelności okien PCV to stosunkowo prosty zabieg, który możemy wykonać sami, ponieważ większość okien posiada specjalny system regulacji. W ten sposób dopasujemy docisk do warunków panujących na zewnątrz.
Regulacja docisku okien plastikowych na zimę
Tryb zimowy okien pozwala na lepsze zabezpieczenie pomieszczeń przed utratą ciepła, a co za tym idzie, zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Jeżeli zauważymy, że podczas zimowych miesięcy z naszego domu nadmiernie ucieka ciepło warto w pierwszej kolejności sprawdzić szczelność okien i wykonać regulację docisku okien plastikowych. Za siłę docisku skrzydła okiennego do ościeżnicy i ich prawidłowe położenie odpowiadają okucia. Chcąc zwiększyć siłę docisku, przesuń rolki ryglujące tak, by znajdowały się bliżej uszczelek. Po wykonaniu regulacji szczelności okna należy sprawdzić, czy bez problemu się zamyka. Jeżeli pojawią się trudności oznacza to, że skrzydło jest dociśnięte za mocno i powinno zostać nieco odsunięte od uszczelek. Po wykonaniu regulacji docisku okien plastikowych na zimę skrzydła mogą ciężej pracować, jednak jest to całkowicie normalne.
Regulacja szczelności okien plastikowych na lato
Wraz z nadejściem sezonu letniego warto wykonać kolejną regulację szczelności okien plastikowych. W tym wypadku działamy odwrotnie niż podczas zimy – zmniejszamy siłę docisku ościeżnicy. Wtedy do naszego pomieszczenia dostanie się więcej świeżego powietrza, a elementy okna nie ulegną uszkodzeniu.
Ustawianie szczelności okien – czy warto?
Ustawianie szczelności okien to szybki i łatwy zabieg, do którego nie potrzebujemy pomocy specjalistów. Dzięki regularnemu ustawianiu szczelności okien będziesz mógł cieszyć się odpowiednimi temperaturami w pomieszczeniu, a także dłuższą żywotnością twoich okien. Jeżeli nie wiesz jak regulować plastikowe okna skorzystaj z dostępnych poradników, aby mieć pewność, że wykonasz ten zabieg prawidłowo. Możesz także zapytać o to specjalistów podczas zakupu i montażu nowych okien.
Zobacz także: Dlaczego warto naprawiać zamiast wymieniać?