Czym jest tryb letni i zimowy w oknach i jak go używać?

Czym jest tryb letni i zimowy w oknach i jak go używać?

Jeżeli mieszkasz w klimacie, który charakteryzuje się znaczną różnią temperatur w sezonie letnim i zimowym zdajesz sobie sprawę, jak ważna jest optymalizacja warunków w pomieszczeniu zgodnie z porą roku. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego jest korzystanie z trybu letniego i zimowego w oknach. Tryb letni i zimowy w oknach to rozwiązanie, o którym wie niewiele osób chociaż znacznie wpływa on na komfort i regulację temperatury w pomieszczeniach. Jak go używać?

Okna tryb letni i zimowy – czy wszystkie go posiadają?

Tryb letni i zimowy w oknach odnosi się do funkcji dostępnej w niektórych nowoczesnych oknach, która pozwala na regulację przepływu powietrza poprzez mechanizm wentylacyjny. Tryb lato-zima w oknach polega na zmniejszeniu lub zwiększeniu docisku skrzydła do ramy. W tym celu trzeba ustawić w odpowiedniej pozycji zaczep (grzybek) w okuciach okna. Dzięki temu w ciepłych miesiącach możemy zmaksymalizować przepływ powietrza, a w sezonie zimowym zminimalizować utratę ciepła. Warto wiedzieć, że tryb zimowy nie odcina całkowicie wymiany powietrza, aby zapewnić jak najlepszą jakość powietrza wewnątrz pomieszczenia.

Czy wszystkie okna mają tryb letni i zimowy? Nowoczesne okna typu PCV w większości wyposażone są w mechanizm z trybem letnim oraz zimowym. Jeżeli posiadamy okna drewniane także powinniśmy mieć dostęp do trybu letniego i zimowego.

Zobacz także: Jak wykonać regulację szczelności okien?

Jak wykorzystać tryb letni i zimowy w oknach?

Aby skorzystać z trybu letniego lub zimowego, trzeba dostosować mechanizm wentylacyjny okna. Proces ten różni się w zależności od modelu okna, ale zazwyczaj obejmuje przestawienie bolców (rolek) o 90° względem poprzedniego ułożenia. Najczęściej regulacja okien zima-lato wymaga użycia dedykowanego klucza. W trybie letnim, chcesz maksymalizować przepływ powietrza, więc mechanizm wentylacyjny powinien być w pełni otwarty. W trybie zimowym, mechanizm powinien być częściowo zamknięty, aby zminimalizować utratę ciepła. Ważne jest jednak, aby nadal umożliwić pewien przepływ powietrza, aby zapewnić odpowiednią wentylację i jakość powietrza.

Dlaczego warto wybrać okna z trybem letnim-zimowym?

Posiadanie okien z trybem lato-zima pozwala na znaczną redukcję kosztów, które wiążą się z ogrzewaniem lub chłodzeniem pomieszczeń w naszych domach. Tryb letni w oknach pozwala na lepsze wychłodzenie pomieszczeń, ale także lepszą cyrkulację powietrza, a dzięki temu poprawę samopoczucia domowników oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci. Nieprawidłowy poziom wilgoci w domu może wiązać się z powstawaniem pleśni lub grzybów, które mają negatywny wpływ na stan budynku i samopoczucie mieszkańców.

Tryb zimowy w oknach pozwala nam przede wszystkim na mniejszą utratę ciepła w sezonie grzewczym. Dzięki temu w pomieszczeniu będą wyższe temperatury, a my poniesiemy niższe opłaty związane z ogrzewaniem. Jeżeli chcemy wykorzystywać tryb zimowy i letni w oknach warto pamiętać, że są one fabrycznie ustawione na tryb letni, ponieważ najczęściej okna montowane są w ciepłych miesiącach.

Zobacz także: Jak sprawdzić szczelność okien w naszym domu?

Tagi: Blog

Więcej aktualności

Menu