4 przyczyny nieszczelnych okien

Wszystkie typy okien ulegają eksploatacji i z czasem tracą swoje podstawowe funkcje izolacyjne i mechaniczne. Dotyczy to szczególnie okien, które nigdy nie były serwisowane. Często wpływa to na nasz komfort życia w porze jesiennej i zimowej gdy temperatury na zewnątrz mocno się obniżają, fakt ten zaczynamy odczuwać wewnątrz naszego lokalu mieszkalnego, gdy okazuję się, że posiadamy nieszczelne okna. Takie sytuacje drenują niestety nasz domowy budżet poprzez wyższe rachunki za energię, która jest niezbędna, żeby dogrzać nasze mieszkanie czy też dom. Dlatego bardzo ważne jest korzystanie z profesjonalnego serwisu, który sprawi że nasze okna będą funkcjonować odpowiednio, a to wydłuży ich żywotność. Zbyt długie zwlekanie z przeglądem stolarki często prowadzi do wyższych kosztów naprawy lub konieczności wymiany okna. Podczas przeglądu naszej stolarki najważniejsza jest diagnoza dlaczego nasze okna są nieszczelne. Poniżej 4 powody nieszczelności okien balkonowych, dachowych, PCV i innych.

Nieszczelne okna PCV – odkształcone profile okienne

Często zdarza się , że profile w oknach plastikowych (PCV) odkształcają się najczęściej na skutek błędów podczas procesu produkcji, np. montaż metalowych wzmocnień do profilów plastikowych o niskich parametrach lub źle przykręcone wzmocnienie. Dotyczy to szczególnie okien wysokich, balkonowych lub tarasowych, jednakże zdarza się, że odkształceniu ulegają mniejsze okna. Problem nieszczelności okien PCV dotyka najczęściej pomieszczeń, które są wystawione na duże oddziaływanie słońca, najczęściej od strony południowej, zachodniej lub wschodniej. Zazwyczaj odkształceniu ulegają pionowe profile skrzydła. Jak wykryć nieszczelne okna plastikowe?

  • Przykładając długą dwu metrową poziomicę do zewnętrznej części skrzydła, w środku między profilem a poziomicą powinna powstać szpara od 2-7mm oznacza to, że profil jest odkształcony,
  • druga rzecz, która rzuca się w oczy to duża nieszczelność w środkowej części okna od strony zawiasów lub klamki,
  • brak możliwość całkowitego zamknięcia klamki.

Na szczęście istnieje sposób na nieszczelne okna – metoda prostowania odkształconych profili okiennych, stosuje się ją przy użyciu specjalistycznej listwy elektrycznej, która ma za zadanie podgrzać odkształcony profil i sprawić, że znowu będzie prosty. W ten sposób możemy w tańszy sposób poradzić sobie z nieszczelnymi oknami PCV.

Sprawdź ofertę: Prostowanie okien i drzwi PCV

Rozregulowane, nieszczelne okna

Najczęstszym powodem nieszczelności okien jest fakt, że są rozregulowane. Oznacza to że geometria okna jest zaburzona. Zasada jest taka, że skrzydło czyli cześć ruchoma, którą otwieramy uległa przemieszczeniu względem ramy okna (cześć która jest zamontowana w ścianie na stałe) co powoduje konkretne dysfunkcje okna:

  • okno nie domyka się prawidłowo
  • niemożliwe jest całkowite zamknięcie klamki do pozycji pionowej
  • podczas zamykania i otwierania trzeba podnosić skrzydło, żeby zamknąć okno
  • podczas zamykania konieczne jest użycie większej ilości siły
  • okno podczas otwierania także się uchyla
  • powstają nieszczelności.

Przez wyżej wymienione dysfunkcje między skrzydłem i ościeżnicą okna powstają przestrzenie przez które do środka pomieszczenia dostaje się zimne powietrze. Dodatkowo jest duże ryzyko, że podczas dalszego użytkowania przez powstałem opory zostanie uszkodzony jakiś mechanizm w oknie. Na słaby docisk ramy do ościeżnicy wskazuje także nieszczelne okno od strony zawiasów.
Sprawdź ofertę: Serwis okien i drzwi

Uszkodzony mechanizm, a nieszczelne okno

Zdarza się, że w oknie zostaje uszkodzony jakiś mechanizm na skutek złego użytkowania lub braku regularnego przeglądu okien. Dzieję się tak często gdy okno już jakiś czas ciężko chodzi, a my mimo wszystko dalej z niego korzystamy w efekcie skutkiem tego jest uszkodzony mechanizm w oknie lub w drzwiach. Powoduje to duże nieszczelności w oknie, dodatkowo przez uszkodzony mechanizm jest bardziej podane na otwarcie od zewnętrznej strony.
W takim wypadku koszty naprawy są znacznie wyższe niż regularnego przeglądu przez specjalistyczny serwis. Trzeba mieć także na uwadze, że ciężko jest znaleźć części zamienne do 15-20 letnich okien, zasada jest taka, że im starszy typ mechanizmu tym droższy jego koszt.
Jeśli nie będziemy mieli szczęścia i mechanizm nie będzie więcej dostępny, trzeba liczyć się z wymianą całego elementu.

Brak wymiany uszczelek powodem nieszczelności okien

Paradoksalnie uszczelki w oknach są najrzadszym powodem nieszczelności okien, nie oznacza to że w ogóle tak nie jest. Częstym powodem nieszczelności jest sytuacja gdy uszczelki nie pokrywają miejsc, które pokrywać powinny, żeby okno było szczelne. Winne temu są rozregulowane okna lub odkształcone profile. Częstym powodem nieszczelności okien balkonowych jest niewystarczający stopień przylegania uszczelki do ramy okna.

A więc kiedy powinno się wymieniać uszczelki? Poniżej kilka przykładów:

  • wybrakowana uszczelka w wielu miejscach
  • stopiona uszczelka od słońca (wada produkcyjna, zła mieszanka)
  • sparciała uszczelka, pęka w rękach
  • brak elastyczności, rozwala się w rękach.

W takich przypadkach konieczna jest wymiana uszczelki.

Jak wykryć nieszczelne okna?

Nieszczelne okna łatwo wykryć, ponieważ najczęściej możemy wyczuć zimne podmuchy w okolicy okien. Inne objawy nieszczelnych okien to:

  • powstający w domu przeciąg, w momentach, gdy okna są zamknięte,
  • nadmierny chłód w okresie jesienno – zimowym
  • zauważalna wilgoć na parapecie – w zimne lub deszczowe dni,
  • świst pochodzący od okien.

Dlaczego okna balkonowe i dachowe są nieszczelne?

Nieszczelne okna balkonowe i dachowe znacznie obniżają komfort życia, a także znacząco wpływają na zwiększenie rachunków za ogrzewanie. Najczęściej powodem nieszczelnych okien dachowych jest ich niewłaściwy montaż. Przede wszystkim powodem kłopotów może być niewłaściwy dobór kołnierza do okna. Kolejnym powodem nieszczelności okien dachowych może być brak warstwy izolacyjnej lub jej niewłaściwe położenie.


Nieszczelność okien balkonowych to znacznie częstsza przypadłość, z którą najczęściej zmagają się właściciele mieszkań w starym budownictwie. Nieszczelne okna balkonowe mogą być wynikiem starości, ale także błędów podczas montażu, nieprawidłowej regulacji, uszkodzenia uszczelek i okien. Dlatego decydując się na zakup okien warto wybrać produkt wysokiej jakości, a do jego montażu zatrudnić profesjonalistów z dużym doświadczeniem i wiedzą.


Zapraszamy do skorzystania z oferty firmy KniZ, sprawdź ofertę: Serwis okien i drzwi

Tagi: Blog

Więcej aktualności

Menu