Wymiana mebli kuchennych to spory wydatek. Jednak z upływem czasu mogą one tracić swój urok, stając się niemodne lub zniszczone. Zamiast jednak inwestować w kosztowną wymianę całych mebli, warto rozważyć bardziej ekonomiczne i szybkie rozwiązanie – zastosowanie okleiny na meble kuchenne.
Czym jest okleina na meble kuchenne?
Okleina do mebli kuchennych to cienka warstwa materiału, którą można nakleić na powierzchnię mebli, aby nadać im nowy wygląd. Dostępna jest w różnych wzorach, kolorach i teksturach, co pozwala na łatwe dopasowanie do istniejącego wystroju kuchni lub stworzenie zupełnie nowego stylu.
Dlaczego okleina do mebli kuchennych to dobre rozwiązanie?
Okleina to znacznie tańsze rozwiązanie niż zakup nowych mebli. Dodatkowo jest łatwa do przyklejenia, dlatego można ją zainstalować samodzielnie, bez konieczności angażowania fachowców. Zmiana wyglądu mebli zajmuje tylko kilka godzin.
Na rynku dostępnych jest wiele oklein do mebli kuchennych. Dostępne są okleiny imitujące drewno, kamień, metal, a także w różnorodnych kolorach i wzorach. Dzięki temu dopasujemy wygląd naszej kuchni do obecnie panujących trendów.
Dobrej jakości okleina na meble kuchenne jest odporna na wilgoć i zachlapania, dlatego będziemy mogli cieszyć się nową kuchnią przez wiele lat.
Jaka okleina na meble kuchenne?
Największą popularnością cieszą się okleiny meblowe z PVC. Decydując się na okleinę na meble kuchenne z tworzywa sztucznego warto zwrócić uwagę na to, czy jest ona pokryta grubym laminatem. Dobrze pokryta okleina meblowa jest odporna na zadrapania, zarysowania i zmiany temperatury.
Wybierając okleinę na meble kuchenne ze wzorem warto zwrócić uwagę na to, czy odpowiednio pokryje ona nasze meble. Nie każdy wzór sprawdzi się w każdej kuchni.
Okleina na meble kuchenne przed i po
Wiele osób, które rozważają oklejenie mebli kuchennych zastanawia się czy efekt po będzie wystarczający. Jednak dobrze dobrana i przylepiona okleina potrafi całkowicie odmienić wygląd naszych kuchni, pozwala także na duże oszczędności związane z wymianą mebli.
Jak okleić meble w kuchni?
Aby okleina dobrze się trzymała i wyglądała estetycznie, należy odpowiednio przygotować powierzchnię mebli. Zdemontuj uchwyty. Jeśli na meblach są ubytki lub nierówności, należy je wypełnić i wygładzić. Umyj meble z tłuszczu, brudu i kurzu za pomocą delikatnego detergentu. Przed nałożeniem okleiny powierzchnia musi być sucha.
Do oklejania mebli oprócz okleiny meblowej musimy przygotować: nożyczki, nożyk do tapet, miarkę, ołówek, suszarkę do włosów oraz narzędzie do przyciśnięcie folii. Jak okleić meble w kuchni? Zmierz dokładnie powierzchnię mebli i przytnij okleinę na odpowiednie kawałki, zostawiając trochę zapasu na krawędzie. Delikatnie usuń folię ochronną z tyłu okleiny, zaczynając od jednego końca. Przyłóż okleinę do powierzchni mebla i powoli rozłóż ją, jednocześnie wygładzając powstałe pęcherzyki powietrza. Po nałożeniu okleiny, dociśnij krawędzie i obetnij nadmiar materiału ostrym nożykiem
Odchodząca okleina z mebli kuchennych
Odklejająca się okleina z mebli kuchennych nie tylko sprawia, że nie są one atrakcyjne wizualnie, ale także wpływa na ich funkcjonalność. Jeżeli uszkodzenia są niewielkie możemy przykleić okleinę za pomocą mocnego kleju. Przy dużych uszkodzeniach najlepiej zerwać folię i przykleić na nowo.
Jak usunąć okleinę z mebli kuchennych?
Jeżeli okleina do mebli kuchennych znudzi Ci się lub ulegnie uszkodzeniu możesz ją w łatwy sposób wymienić. Jak zdjąć okleinę z mebli kuchennych? Jeżeli okleina znajdowała się długo na meblach klej może być już słaby, więc wystarczy oderwać materiał. Jeżeli chcemy zdjąć okleinę na gorąco możemy pomóc sobie suszarką lub żelazkiem. W wypadku gdy klej nadal mocno trzyma musimy zeszlifować starą folię.
Zobacz także: Czym okleić meble? Efekty użycia okleiny meblowej przed i po