Czym są szyby zespolone? Kiedy warto je zastosować?

Czym są szyby zespolone? Kiedy warto je zastosować?

Co to jest szyba zespolona? To pojęcie, które nie jest wszystkim powszechnie znane, chociaż wynalezienie szkła izolacyjnego datuje się na lata 60. XX wieku. Szyby zespolone to rodzaj szyb składający się z co najmniej dwóch szyb. Przestrzeń między szybami jest hermetycznie uszczelniona z zastosowaniem kilkustopniowego procesu zespalania przy użyciu ramki dystansowej, mas uszczelniających i substancji adsorbujących parę wodną. Tworzywo charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością światła i idealnie płaską powierzchnią.

Jak zbudowane są szyby zespolone?

Szyby łączy się ramką dystansową, która mocowana jest do szkła za pomocą specjalnego kleju uszczelniającego. Przestrzeń wytworzona między szybami jest wypełniona mieszanką powietrza oraz gazów szlachetnych. Elementy dystansowe są wypełnione granulowanym preparatem higroskopijnym, który pochłania wilgoć i zapobiega skraplaniu się pary wodnej na wewnętrznych ściankach szyb. Najpopularniejsze są konstrukcje jednokomorowe, z dwiema taflami szkła.

Zalety szyby zespolonej

Szyby zespolone posiadają szereg zalet, dlatego coraz częściej i chętniej są wykorzystywane. Szyby zespolone wyróżniają się dobrym właściwościami termoizolacyjnymi, dzięki temu łatwiej możemy utrzymać określoną temperaturę w pomieszczeniach. Dodatkowo okna zespolone skutecznie blokują promienie słoneczne. To rozwiązanie szczególnie przydaje się w sezonie letnim, kiedy najbardziej zależy nam na utrzymaniu chłodu w pomieszczeniach. Szyby zespolone mogą posiadać także właściwości dźwiękoszczelne oraz antywłamaniowe.

Szyby zespolone na wymiar – czy to możliwe?

Szyby zespolone na wymiar są powszechnie dostępne. Różni producenci oferują wykonanie szyby zespolonej zgodnie z preferencjami klienta. Dzięki temu możemy dostosować rodzaj szkła, a także wygląd szyby do naszych preferencji. Szyby zespolone na wymiar możemy także wzbogacić np. o szkło niskoemisyjne lub samoczyszczące.

Szyba zespolona dwukomorowa, czy szybka zespolona jednokomorowa?

Szyby zespolone to nowoczesne rozwiązanie, które jest coraz częściej stosowane. Na rynku dostępne są 3 rodzaje szyb zespolonych:

  • Szyba zespolona jednokomorowa – składa się z dwóch pojedynczych szyb, które są połączone ramką dystansową na całym obwodzie okna. Współczynnik przenikania ciepła szyby najczęściej wynosi 1,1 W/m²K.
  • Szyba zespolona dwukomorowa i trzykomorowa – im większa liczba komór w szybie zespolonej, tym okno wykazuje wyższe właściwości termoizolacyjne. Szyba zespolona dwukomorowa oznacza, że okno zbudowane jest z większej ilości pojedynczych szyb. Szyba zespolona dwukomorowa to zestawienie trzech szyb w konstrukcji okna i dwóch hermetycznie uszczelnionych przestrzeni międzyszybowych. W szybach zespolonych dwukomorowych i trzykomorowych producenci oferują zakres współczynnika przenikania ciepła od 0,7 do nawet 0,3 W/m²K.

Szyby zespolone do drzwi zewnętrznych – czy warto?

Szyby zespolone do drzwi wewnętrznych powinny składać się z minimum trzech,  a maksymalnie pięciu szyb, oddzielonych elementem dystansowym na całym obwodzie. Drzwi zewnętrze wyposażone w kilkuwarstwowe szyby zespolone skutecznie zapobiegają ulatnianiu się ciepła z pomieszczeń, a w lato chłodu na zewnątrz. Szyby zespolone do drzwi zewnętrznych mogą być także zabezpieczone w folię antywłamaniową.

Czy szyby zespolone to dobry wybór?

Szyby zespolone to dobry wybór, szczególnie do domów jednorodzinnych. Jeżeli zależy nam na wytrzymałych oknach z dobrą termoizolacją to wybór okna zespolonego jest dobrym rozwiązaniem. Dodatkowo na rynku najczęściej dostępne są szyby zespolone hartowane, które zapewniają bezpieczeństwo, a także w razie uszkodzenia okno rozpada się na drobne i nieostre kawałki.


Zobacz także: Czy warto zainwestować w okna antywłamaniowe?

Tagi: Blog

Więcej aktualności

Menu