Wykorzystaj tryb letni w oknach i zadbaj o dobrą wentylację pomieszczeń

Wykorzystaj tryb letni w oknach i zadbaj o dobrą wentylację pomieszczeń

Zbliża się lato, a to wiąże się z wyższymi temperaturami, także w naszych domach. Lepsza wentylacja pomieszczeń to okazja do obniżenia temperatury wewnątrz, a także oszczędność na rachunkach związanych z chłodzeniem, np. za pomocą klimatyzacji.

Czym jest tryb letni w oknach?

Niewiele osób wie, że nowsze okna PCV posiadają tryb letni oraz zimowy, który umożliwia dopasowanie ich do warunków panujących na zewnątrz. Tryb letni w oknach oznacza większe oddalenie skrzydła od ramy, dzięki czemu do wnętrza wpada więcej świeżego powietrza.

Zobacz także: Jak wykonać regulację szczelności okien?

Dlaczego warto przestawić okna na tryb letni?

Warto korzystać z trybu letniego w oknach z kilku powodów:

  • Możemy zwiększyć ilość świeżego powietrza wpadającego do środka, a dzięki temu otrzymujemy lepszą cyrkulację powietrza;
  • Częste wietrzenie pomieszczeń pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie;
  • W pomieszczeniach, które są częściej wietrzone rzadziej powstaje pleśń oraz grzyb;
  • Okna ustawione na tryb letni ograniczą nagrzewanie się pomieszczeń;
  • Tryb letni w oknach umożliwia lepszą cyrkulację powietrza bez konieczności otwierania ich na pełną szerokość.

Kiedy zmienić okna na tryb letni?

Zmiana na tryb letni w oknach jest zalecana w momencie, kiedy w trakcie dnia będą pojawiały się temperatury powyżej 10 stopni. Jeżeli zrobimy to zbyt wcześnie narazimy się na znaczne utraty ciepła z pomieszczeń i wzrost cen za ogrzewanie.

Jak przestawić okna na tryb letni?

Zmiana trybów w oknach jest łatwa i możemy wykonać ją samodzielnie. Na wewnętrznej stronie okna powinniśmy znaleźć charakterystyczny element w kształcie czopka, trzpienia lub grzybka. Grzybki reguluje się kluczem płaskim, natomiast trzpienie można przekręcić za pomocą kluczy imbusowych. Jeśli chcemy przestawić okna na tryb letni musimy przekręcić element o 180 stopni tak, by kreska była ustawiona prostopadle do podłoża, a kropka jest oddalona od uszczelki.

Zobacz także: 4 przyczyny nieszczelnych okien

Tagi: Blog

Więcej aktualności

Menu